Karel Fryš: První zelenou střechu jsem stavěl pro sebe
Majitelem střechařské firmy YoungeRoof je pan Karel Fryš ml. a když si chtěl poprvé zkusit realizaci zelené střechy, tak to bylo na jeho vlastním domě. U svého výhradního dodavatele materiálů, firmy STAV-INVEST, si objednal systém Knauf Urbanscape a ozelenil s ním původní balkon.
„Pro ozelenění balkónu jsme se rozhodli,“ vysvětluje pan Fryš, „abychom si udělali takový obří květináč před ložnicí. Důvodem byla jak estetika, je to pěkný výhled, tak zlepšení ovzduší, rozdíl je patrný při pouhé ventilaci, a samozřejmě i ochrana stavební konstrukce. Dříve sluníčko pražilo do fólie, dnes kytky část jeho žáru pohltí. Vzduch je vlhčí a celkově je klima lepší.“
Pár konstrukčních faktů
Ozeleněný balkon má tvar písmene L, a to přes roh domu. Dlouhý je 20 metrů a široký metr. Jeho konstrukci tvoří nosné trámy, OSB desky, spádové klíny, geotextilie a PVC fólie. Zda tato skladba přitížení zelenou střechou vydrží, samozřejmě prověřili. Potvrdil se původní odhad, že při šířce jeden metr žádný problém nevzniká.
Díky použitému systému Urbanscape vycházela pokládka dobře i výškově. Jeho skladba má pouhých 10 cm, takže se pěkně vešla pod parapet. Pan Fryš v této souvislosti připomíná: „Je důležité s možnou instalací zelené střechy počítat předem a konstrukce tomu uzpůsobit. Jinak na balkóně může vzniknout problém třeba kvůli dveřím. Tohle mi na Urbanscape vyhovovalo, že jeho skladba je relativně nízká, vlastně jen nopy plus rozchodníky.“
Na pokládku je třeba jít s rozumem
Pro pana Fryše byla tohle první realizace zelené střechy v jeho praxi. Přesto byla pokládka snadná. Celých 20 m2 zvládli asi za 3 hodiny. Navíc se všechno povedlo – po roce je střecha stále zelená a do domu neteče, přestože zastíněnou část je třeba kropit.
K pozitivnímu výsledku přispěla i dlouhodobá spolupráce se STAV-INVESTEM. „Není to velká firma,“ říká pan Fryš, „a její rodinné vazby se promítají i do vztahů k zákazníkům. Spolupráce je díky tomu příjemná a dokážeme si vzájemně vyjít vstříc. To platilo i v případě této dodávky a u komponentů pro zelenou střechu bylo zvlášť důležité. V systému Urbanscape se totiž dodávají smotané koberce s předpěstovanou zelení, které nesmějí proschnout.“ Zelené koberce se na stavbě řežou na potřebné velikosti, a i k nim má pan Fryš poznámku: „Kdyby byl někdo neopatrný, mohl by při krájení zeleného koberce podkladní fólii proříznout. Kromě opatrnosti je důležité používat i rozum, třeba v tom, že pokládka bude končit u žebříku, aby se po kytkách při zpáteční cestě zbytečně nešlapalo. Zelená střecha je prostě o šikovnosti a zodpovědném přístupu.“
Zelenou střechu můžu jen doporučit
„Po roce vlastních zkušeností můžu zelenou střechu všem doporučit,“ říká pan Fryš. „Má mnoho benefitů a minimální nároky. V létě stačí zavlažovat místa, kam se nedostane déšť, a 2× za rok ji pohnojit. Ve zbylém čase si vegetace vystačí s ranní rosou.“ Že své doporučení myslí vážně dokládá fakt, že si další zelenou střechu hodlá vybudovat na zahradním domku. Pohled z vyvýšeného patra na ni prý bude mnohem lepší než současný výhled na ušpiněnou fólii.